Slotting w magazynie
Slotting w magazynie – jakie są jego zalety?
Pojęcie slottingu odnosi się do procesu optymalizacji lokalizacji ładunków w magazynie. Inaczej mówiąc – slottingiem jest zwiększenie efektywności pracy oraz polepszenie funkcjonalności magazynu, dzięki pełnemu wykorzystaniu przestrzeni, co w efekcie ma prowadzić do uzyskania sporych oszczędności.
Stałe zmierzanie do skrócenia czasu dostawy przy bezustannym wzroście cen wynajmowanych powierzchni (zwłaszcza kiedy niemożliwym jest powiększenie powierzchni własnej hali) magazynowych, zmuszają przedsiębiorstwa do poszukiwania sposobów na zwiększenie wydajności składowania. Dlatego w takich przypadkach niezbędne jest wprowadzenie przemyślanej strategii rozmieszczenia artykułów na regałach, w każdym dostępnym miejscu, a nie tylko na danym obszarze. Intencją takiego rozmieszczenia jest ograniczenie, do niezbędnego minimum, wykonywanych działań, nadając im szczyt efektywności, tak by w sposób znaczny doprowadzić do skrócenia czasu realizacji poszczególnych operacji.
W slottingu, lokowanie zapasów w magazynie odbywa się z uwzględnieniem właściwości składowanych towarów i wg takiej strategii, by do maksimum usprawnić przyjmowanie, komisjonowanie (tj. rozdzielanie zbiorczych jednostek ładunkowych na opakowania jednostkowe pod konkretne zamówienia klientów) oraz przepływ ładunków po realizację zamówień włącznie.
Optymalne rozmieszczenie towarów w magazynie
Lokalizacja ładunków może się to odbywać wg różnych kryteriów, np.:
- daty i przydatności produktu;
- jego rozmiarów;
- sposobów przechowywania (pudła, kartony, palety);
- wskaźnika rotacji (gdzie najpopularniejsze artykuły trafiają na najbliższe regały, a rzadkie na najdalsze),
- wg optymalnej trasy komplementacji produktów czy według kierunku przepływu artykułów w magazynie.
W tego rodzaju procesie szczególnie zwraca się uwagę na to, by produkty często zamawiane, były umieszczone razem lub bardzo blisko siebie, a te zaś, po które sięga się najczęściej aby znajdowały się na najwygodniejszym i najszybszym do podjęcia pułapie - między wysokością kolan a poziomem ramion, z którego najszybciej mogą zostać podjęte i zabrane do kompletowania zamówienia.
W sprawnym slottingu nie bez znaczenia jest nowoczesne wyposażenie magazynu, szczególnie w:
- dobrane do własnego profilu składowania regały półkowe oraz regały paletowe,
- urządzenia pozwalające na automatyzację poszczególnych operacji. Roboty, autonomiczne pojazdy, suwnice, układnice, paletyzatory i skomputeryzowane całe linie współpracują ze sobą w celu sortowania, wyboru i dostarczenia towaru do wyznaczonego celu.
Ze sporej grupy regałów - od prostych funkcjonalnych konstrukcji do, w pełni zautomatyzowanych, systemów regałowych - najlepiej wybrać takie, które będą odpowiadać profilowi składowania i charakterowi pomieszczenia.
Najbardziej popularne z wymienionych to regały półkowe o bardzo szerokim spectrum zastosowania. Kolejny typ regałów to stałe regały paletowe rzędowe i regały paletowe przesuwne. Dalej, regały wjezdne (tzw. drive in) i bardziej zaawansowane regały przepływowe, regały typu push-back, cart push-back czy regały satelitarne. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, z odpowiednimi atestami spełniającymi normy bezpieczeństwa, gwarantującymi niezawodność, wygodę w obsłudze i długą żywotność.
W oparciu o regały i nowoczesne wyposażenie, odpowiednio dobrane do własnych potrzeb oprzyrządowanie lub całe systemy składowania, są w stanie usprawnić pracę magazynu oszczędzając równocześnie cenną powierzchnię – choćby ze względu na fakt, że wprowadzona automatyka przyczynia się do likwidacji korytarzy roboczych zamieniając je na dodatkową przestrzeń składowania. Skoro o nowoczesnych technologiach mowa, warto tu wspomnieć jeszcze o rozwiązaniach IT, w tym oprogramowaniu WMS (Warehouse Management System), które w znacznym stopniu automatyzuje, uproszcza, usprawnia i przyspiesza wiele procesów magazynowych.
WMS daje sporo możliwości na skuteczne zarządzanie zasobami, wspierając operacje: przyjęcia towaru, jego lokalizacji, przesunięcia i ruchów magazynowych, wydawania towaru, ewentualnych zwrotów, inwentaryzacji towaru, kontroli jakościowej i ilościowej, etykietowania, kompletacji (zamówień całopaletowych, drobnicowych, jedno lub wielopozycyjnych), pakowania, paletowania, co-pakingu (tj. przepakowywania towarów z opakowań zbiorczych lub pudełek), foliowania, składania zestawów promocyjnych, pakowania w pudełka, łączenia zamówień (tzw. multipicking) lub podziału zamówień i ich równoległej realizacji; obsługi zamówień jednostkowych czy konsygnacji. WMS doskonale wywiązuje się z zadań: stałego monitoringu zleceń, zarządzania produktami znajdującymi się w magazynie, śledzenia ruchu towaru w czasie rzeczywistym; kontroli i optymalizacji wykorzystania przestrzeni magazynowej; zarządzania stanem towaru; przyjmowania i wydawania towaru; obsługi pakowania i kompletacji zamówień; nadzorowania automatyki magazynowej; przeprowadzania inwentaryzacji, sporządzania raportów i statystyk.
Niewątpliwymi zaletami systemu, które przemawiają za jego wykorzystaniem jest: przejrzystość i automatyka operacji magazynowych; prostota zarządzania powierzonym asortymentem (z kontrolą numerów poszczególnych partii towaru włącznie); stały nadzór jakościowy; eliminacja błędów wynikających z tzw. czynnika ludzkiego; automatyzacja całego procesu, a przez to oszczędność czasu; poprawa jakości obsługi; dostęp do dodatkowych, niezbędnych w procesie zarządzania towarem informacji.
Waran - Producent regałów magazynowych