Jak zwięszyć powierzchnię składowania
Jak najszybciej i najtaniej zwiększyć powierzchnię składowania towarów w magazynie? W znacznej liczbie przypadków rozwijająca się firma stawia prowadzącym wciąż nowe wyzwania. Jednym z nich jest stałe zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową.Piętrzące się zamówienia i kłopot z ich realizacją z powodu przepełnionego magazynu, ciasnota i brak swobody poruszania się po hali, komplikacje z lokalizacją poszczególnych artykułów, zastawione ciągi komunikacyjne, to niewątpliwie oznaki granicznego nasycenia magazynu. Przedłużające się, mogą negatywnie odbić się na utracie płynności dostaw i spowodować chaos w realizacji zamówień.
Dlatego powierzchnia magazynowa na każdym etapie ewolucji firmy powinna być dopasowana do aktualnych potrzeb. Ale nawet wówczas, należy mieć na uwadze, iż proces składowania w większości przypadków, nie jest w stanie wykorzystać całej dostępnej przestrzeni. Część pomieszczenia bowiem pochłoną drogi transportu, przejścia, wyposażenie magazynu czy ciągi ewakuacyjne.
Optymalizacja powierzchni magazynowej
Zatem, przyjmując zasadę: każdy skrawek powierzchni magazynu jest na wagę złota - dobrym kierunkiem będzie optymalizacja istniejącej przestrzeni magazynowej, z postawieniem na koncepcję rozbudowy magazynu w górę. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze aniżeli budowa nowej hali składowania. Wspomniana rozbudowa musi jednak uwzględniać: wielkość dostępnej powierzchni magazynu, jego kubatury, jakości posadzki, a także jej nośności. Nie bez znaczenia będzie rodzaj składowanego towaru, jego potencjalne rozmieszczenie, liczba znajdujących się w hali pracowników i sposób transportu towarów wewnątrz magazynu.
Dysponując odpowiednim pomieszczeniem, warto rozważyć wyposażenie go, w dobrane do danego profilu składowania, regały magazynowe. Wśród nich można wyróżnić kilka ich rodzajów. Od prostych funkcjonalnych konstrukcji do, w pełni zautomatyzowanych, systemów regałowych. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, z odpowiednimi atestami spełniającymi normy bezpieczeństwa, gwarantującymi niezawodność, wygodę w obsłudze i długą żywotność.
Regały półkowe
Najbardziej popularne w tej grupie, regały półkowe, posiadają szerokie zastosowanie. Nadają się do składowania wszelkiej drobnicy, w różnych rodzajach i typach opakowań. Rozmaitość ich konstrukcji sprawia, że łatwo je dobrać do każdego rodzaju magazynu. Są proste w ustawieniu, w regulacji wysokości i głębokości półek. Posiadają przydatne dodatki w postaci: szuflad, przegródek, kaset, drążków czy separatorów.
Regały paletowe wysokiego składowania
Kolejny typ regałów to stałe regały paletowe. Ze względów bezpieczeństwa, w sposób stały są one łączone z podłożem. Wymiary tych regałów dostosowane są do popularnych na rynku palet. Niezwykle wytrzymałe i stabilne, stanowią podstawowe wyposażenie każdego miejsca, w którym składowane są palety. Mogą być wykorzystywane jako regały wolnostojące lub zestawiane w rzędy pojedyncze lub podwójne, z dostępem zarówno z jednej jak i z obu stron. Najczęściej obsługiwane są przez wózki widłowe.
Odmianą regałów paletowych stałych są regały wjezdne (tzw. drive in). Najczęściej przeznaczane do składowania produktów jednorodnych lub grupy produktów, których załadunek i rozładunek odbywa się w tym samym czasie, według schematu: pierwsza załadowana paleta, opuszcza regał jako ostatnia. Kryterium takiego składowania stanowi zwykle data ważności produktów. Ich wersją rozwojową są regały wjezdne – obustronne, gdzie towar może być wkładany z jednej strony, a wyciągany z drugiej.
Bardziej zaawansowanymi są regały przepływowe. Na całej swojej długości posiadają rolki, wałki lub krążki, po których, deponowany ładunek przetaczany jest do ich samego końca. Przetaczanie odbywa się za pomocą sił grawitacji (po odpowiednim pochyleniu półek) lub w sposób wymuszony - za pomocą silników. Ten typ regałów jest bardzo efektywny, gdyż w hali gdzie są ustawione, do minimum można zredukować alejki dojazdowe i korytarze, co przekłada się na bardzo wysoki procent wykorzystania przestrzeni magazynowej.
Kolejny typ - regały przesuwne, bardzo chętnie wykorzystywane są w archiwach, urzędach, czytelniach ale też w niewielkich firmach przechowujących różnorodny asortyment w mniejszych ilościach. Dzięki temu, że każdy rząd regałów posiada swój układ jezdny, można je przesuwać całymi rzędami po specjalnych, rozmieszczonych na podłodze, prowadnicach. Zsuwane i rozsuwane nie wymagają wielu korytarzy obsługowych, stąd przy ich wykorzystaniu notuje się również wysoki procent wykorzystania powierzchni magazynowej. Dobrze dobrane pomogą w pełni wykorzystać przestrzeń magazynową.
W nowoczesnych halach coraz częściej korzysta się z regałów mobilnych, ustawianych w bazy mobilne. Mobilne regały magazynowe to rozwiązanie, które sprawdza się doskonale w obiektach, w których kluczowe znaczenie mają: wysoki współczynnik wykorzystania powierzchni oraz bezpośredni dostęp do każdej jednostki ładunkowej. Możliwość przesuwania baz mobilnych redukuje liczbę korytarzy roboczych do niezbędnego minimum. Bazy mobilne regałów są przesuwane po specjalnych prowadnicach elektrycznie: w sposób zdalny - za pomocą pilota lub manualnie - za pomocą przycisków sterujących umieszczonych przy korytarzu roboczym.
Ale regały magazynowe to nie wszystko na co można liczyć w przypadku założenia rozbudowy powierzchni składowania.
Równie ciekawą koncepcją pionowej rozbudowy magazynu stanowią coraz chętniej stosowane podesty i antresole magazynowe. Często wybierane jako tańsza alternatywa wobec konieczności ewentualnej rozbudowy dotychczasowego obiektu lub inwestycji w nowy obiekt.
Antresole stanowią innowacyjne rozwiązanie, dlatego szczególnie polecane są w halach o konstrukcji niepozwalającej na montaż regałów paletowych wysokiego składowania. Rekomendowane również tam, gdzie brakuje miejsca na przechowywanie towarów lub w pomieszczeniach, w których przestrzeń można jeszcze dodatkowo wykorzystać. Bardzo dobrze sprawdzają się przy zróżnicowanym towarze: zarówno drobnicy jak i paletach.
Antresole magazynowe
Antresole magazynowe są samonośnymi konstrukcjami z zastosowaniem przede wszystkim w pomieszczeniach wysokich. Ich forma umożliwia dokonanie funkcjonalnego podziału przestrzeni, z możliwością wydzielenia dodatkowych miejsc składowania lub urządzenia odrębnych stanowisk albo pomieszczeń socjalnych, na które przy standardowym, płaskim składowaniu w wielu przypadkach nie byłoby miejsca. I choć antresole dają użytkownikowi dodatkowe poziomy składowania, to w porównaniu do regałów wielopoziomowych odróżnia je przede wszystkim mniejsza nośność.
Zbliżonymi konstrukcjami – czasem zamiennie nazywane antresolami – są pomosty magazynowe. To solidne konstrukcje stawiane na słupach nośnych, które nad zasadniczą powierzchnią składowania tworzą kolejne i gotowe do zabudowy piętro. A takich pięter, w zależności od wysokości hali i jej jakości, może być kilka. Pomosty pozwalają na umieszczenie na nich maszyn, jak również urządzania stanowisk roboczych czy niewielkich biur. Zarówno antresole jak i pomosty szybko pozwalają powiększyć powierzchnię składowania oraz usprawnić przepływ ludzi i towarów. Antresole magazynowe i podesty robocze to rozwiązania, które pozwalają na optymalne wykorzystanie nie tylko powierzchni ale i kubatury magazynu.
Wymienione wyżej, nowoczesne systemy magazynowe, w większości przypadków pozwalają wykorzystać nawet do 85% dostępnej przestrzeni magazynowej.
Decydując się na optymalizację już istniejącego magazynu poprzez zastosowanie systemów regałowych lub wprowadzenie wielopoziomowych podestów lub antresol zachęcamy do współpracy z naszą firmą - fachowym dostawcą rozwiązań magazynowych posiadającym bogate doświadczenie w tego typu projektach.
Jednocześnie skłaniamy Państwa do zapoznania się z ofertą firmy Waran, zapraszając do KONTAKTU – przesyłania pytań drogą mailową lub telefonicznie. Bardzo chętnie odniesiemy się do Państwa sugestii służąc pomocą i doradztwem.